GC Capillary Columns
- (2)
- (3)
- (2)
- (100)
- (5)
- (15)
- (1)
- (48)
- (20)
- (1)
- (1)
- (510)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (23)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (85)
- (2)
- (47)
- (7)
- (1,170)
- (2)
- (26)
- (41)
- (36)
- (4)
- (543)
- (2)
- (1)
- (11)
- (1)
- (22)
- (23)
- (34)
- (109)
- (3)
- (12)
- (27)
- (751)
- (1)
- (84)
- (1)
- (689)
- (3)
- (1)
- (925)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (161)
- (17)
- (15)
- (5)
- (34)
- (1)
- (1)
- (1)
- (28)
- (54)
- (45)
- (591)
- (1)
- (4)
- (2)
- (6)
- (9)
- (4)
- (30)
- (3)
- (3)
- (1)
- (429)
- (23)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (3)
- (536)
- (1)
- (3)
- (2)
- (26)
- (164)
- (2)
- (31)
- (13)
- (3)
- (44)
- (3)
- (7)
- (8)
- (1)
- (210)
- (1)
- (3)
- (4)
- (81)
- (4)
- (12)
- (2)
- (3)
- (227)
- (8)
- (8)
- (7)
- (45)
- (19)
- (32)
- (4)
- (125)
- (15)
- (1)
- (25)
- (10)
- (2)
- (30)
- (7)
- (8)
- (4)
- (8)
- (3)
- (103)
- (7)
- (2)
- (4)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (38)
- (3)
- (2)
- (5)
- (2)
- (1)
- (2)
- (5)
- (23)
- (53)
- (21)
- (7)
- (1)
- (4)
- (19)
- (1)
- (2)
- (82)
- (23)
- (10)
- (2)
- (51)
- (13)
- (40)
- (9)
- (12)
- (13)
- (2)
- (18)
- (11)
- (4)
- (5)
- (84)
- (12)
- (41)
- (20)
- (10)
- (11)
- (7)
- (4)
- (1)
- (3)
- (2)
- (4)
- (3)
- (10)
- (7)
- (3)
- (2)
- (2)
- (4)
- (6)
- (9)
- (5)
- (7)
- (18)
- (6)
- (34)
- (5)
- (13)
- (12)
- (13)
- (27)
- (7)
- (27)
- (4)
- (2)
- (15)
- (3)
- (22)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (55)
- (23)
- (10)
- (2)
- (4)
- (4)
- (1)
- (3)
- (16)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (3)
- (14)
- (1)
- (11)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (8)
- (9)
- (1)
- (6)
- (9)
- (1)
- (3)
- (1)
- (35)
- (14)
- (39)
- (20)
- (29)
- (1)
- (8)
- (22)
- (20)
- (5)
- (7)
- (30)
- (11)
- (7)
- (5)
- (17)
- (4)
- (9)
- (1)
- (10)
- (11)
- (3)
- (2)
- (1)
- (6)
- (9)
- (10)
- (29)
- (21)
- (13)
- (19)
- (1)
- (8)
- (5)
- (4)
- (4)
- (4)
- (30)
- (3)
- (426)
- (40)
- (243)
- (19)
- (9)
- (15)
- (1)
- (44)
- (75)
- (7)
- (403)
- (25)
- (32)
- (4)
- (39)
- (2)
- (2)
- (1)
- (10)
- (94)
- (178)
- (125)
- (24)
- (5)
- (95)
- (35)
- (3)
- (6)
- (56)
Filtered Search Results
Restek™ RTX™-5 Capillary Columns, 30 m
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
General-purpose columns for drugs, solvent impurities, pesticides, hydrocarbons, PCB congeners (e.g., Aroclor mixes), essential oils, semivolatiles
| Max. Temperature | 350°C |
|---|---|
| Length (Metric) | 30 m |
| Polarity | Low polar |
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Fused Silica |
| USP Type | G27, G36 |
Restek™ Rtx™-502.2 Capillary Columns, Pack of 6
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Application-specific columns with unique selectivity for volatile organic pollutants
Restek™ Rxi™-5Sil MS Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Engineered to be a low-bleed GC-MS column
| Quantity | 1 |
|---|---|
| Polarity | Low |
| Temperature Range | -60°C to +350°C |
| Coating | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Semivolatiles, Polycyclic Aromatic Compounds, Chlorinated Hydrocarbons, Phthalates, Phenols, Amines, Organochlorine Pesticides, Organophosphorus Pesticides, Drugs, Solvent Impurities, and Hydrocarbons |
Restek™ RT-TCEP Capillary Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
General-purpose columns, ideal for aromatics and oxygenate in gasoline
| Particle Size | 0.4 μm |
|---|---|
| Stationary Phase | 1, 2, 3-tris[2-cyanoethoxy]propane |
| Packing Material | Rt™-TCEP |
| Diameter (Metric) Inner | 0.25 mm |
| Polarity | High polar |
| Temperature Range | 0°C to 135°C |
| Material | Silica |
| Coating | Fused Silica |
| Film Thickness | 0.4 μm |
Restek™ RTX™-50 Capillary Columns: Standard
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Restek™ Rtx™-5 Capillary Column, Integra Guard Column (5 m)
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
General-Purpose Columns for Drugs, Solvent Impurities, Pesticides, Hydrocarbons, PCB Congeners, Essential Oils, Semivolatiles
Restek™ Rt™-BDEXse Chiral Capillary Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Fused silica columns provide better resolution for limonene, linalool, linalyl acetate, ethyl-2-methylbutyrate, 2,3-butane diol, and styrene oxides.
| Particle Size | 0.25 μm |
|---|---|
| Stationary Phase | 14% Cyanopropylphenyl/86% Dimethyl Polysiloxane |
| Length (Metric) | 30 m |
| Packing Material | Rt™-betaDEXse |
| Temperature Range | 40°C to 230°C |
| Material | Cyclodextrin |
| Coating | Fused Silica |
| For Use With (Application) | Gas Chromatography (GC),Pharmaceutical Industry Analysis |
| Film Thickness | 0.25 μm |
Restek™ Rxi™-5Sil MS Secondary Columns, Length: 2 m
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Convenient length is ideal for use as a secondary column in GCxGC analyses
| Length (Metric) | 2 m |
|---|---|
| Quantity | 1/Pk. |
| Polarity | Low |
| Temperature Range | -60°C to +350°C |
| Coating | Fused Silica |
| For Use With (Application) | GCxGC Analyses |
Restek™ Rxi™-5ms Capillary Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Low-polarity phase, Crossbond™ 5% diphenyl/95% dimethyl polysiloxane
| Stationary Phase | Rxi™-5 MS |
|---|---|
| Temperature Range | -60°C to +330/350°C |
| Coating | Fused Silica |
Restek™ FAMEWAX Capillary Column, Length: 30 m
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Application-specific columns for Fatty Acid Methyl Esters (FAMEs), specially tested with a FAME mixture
Restek™ Rxi™-1HT Capillary Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Columns processed for high-temperature applications, such as high molecular weight hydrocarbons
| Stationary Phase | Rxi™-1 HT |
|---|---|
| Quantity | 1 Column |
| Polarity | Nonpolar |
| Temperature Range | -60°C to +400°C |
| Coating | Fused Silica |
| For Use With (Application) | High Molecular Weight Hydrocarbons, High-Temperature Applications |
Restek™ Rxi™-PAH Capillary Columns, Column I.D. 0.25 mm
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Ideal for EFSA PAH4 analysis - separates all priority compounds: benz[a]anthracene, chrysene, benzo[b]fluoranthene, and benzo[a]pyrene
| Max. Temperature | 360°C |
|---|---|
| Stationary Phase | Rxi™-PAH |
| Diameter (Metric) Inner | 0.25 mm |
| Polarity | Midpolar |
| Coating | Fused Silica |
| For Use With (Application) | EFSA PAH4 Analysis, Benz[a]Anthracene, Chrysene, Benzo[b]Fluoranthene, and Benzo[a]Pyrene |
| Film Thickness | 0.1 μm |
Restek™ Intermediate-Polarity Deactivated Fused Silica Guard Columns and Transfer Lines
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Most common solvents easily wet and create a uniform film on the tubing surface
Restek™ Rxi™-XLB GC Columns
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
General-purpose columns exhibiting extremely low bleed
| Coating | Fused Silica |
|---|
Restek™ MXT™-5 Capillary Columns, 60m
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Siltek™-treated stainless steel
| Max. Temperature | 445°C |
|---|---|
| Length (Metric) | 60 m |
| Polarity | Low polar |
| Material | Stainless Steel |
| Coating | Siltek™ |
| USP Type | G27, G36 |